Czwartek 28 marca 2024 r. Imieniny obchodzą Aniela, Sykstus, Joanna

AKCJA ,,NIE STRZELAM W SYLWESTRA”- dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

AKCJA ,,NIE  STRZELAM  W  SYLWESTRA”- dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Od wielu lat w Sylwestra dużo osób chce uczcić Sylwestrową Noc i zabawę wystrzałem głośnych petard- to symbol pożegnania Starego Roku i powitanie Nowego Roczku. Sylwestrowe pokazy fajerwerków- dla wielu to dobra zabawa, na którą czekają cały rok, dla zwierząt- stres, strach i śmiertelne zagrożenie. Kiedyś nie zastanawiano się nad skutkami tych wystrzałów- liczyła się tylko zabawa. Obecnie wiemy już jak bardzo cierpią z tego powodu ludzie starsi, chorzy, niepełnosprawni i zwierzęta. Coraz częściej zdarzają się wypadki przy odpalaniu petard, rac. Wynikają one z nieprawidłowego obsługiwania się nimi. W oddziałach SOR spotykają się ,,zabawowicze” z odciętymi palcami, ranami twarzy oraz chorzy, których stan pogorszył się lub z powodu ataku, zawału serca. Czy warto tak ryzykować, czy chciałby ktoś stanąć twarzą w twarz z trzęsącym się staruszkiem, babcią z drgawkami czy płaczącym dzieckiem chorującym na autyzm? Oni nic nie rozumieją z tego co się stało. Chcieli tylko spokojnie przywitać Nowy Rok. A co z pieskami, kotami, ptakami? Na co dzień o nie dbamy- leczymy, karmimy, spacerujemy. Pomyślmy- zwierzęta odczuwają bodźce dźwiękowe, a więc wybuchy petard po kilka razy bardziej od nas. Co roku tysiące zwierząt cierpią i przeżywają katusze nie tylko w Sylwestra, ale wiele dni przed i po Nowym Roku. Przestraszony wystrzałem zwierzak może umrzeć na zawał serca, w czasie ucieczki może ulec wypadkowi. Hałas szkodzi też zwierzętom wolno żyjącym w lasach. Ptaki zdezorientowane wystrzałami, rozbijają się o fasady domów lub o inne przeszkody. Spójrzmy wokół, na naszych bliskich lub dalszych, zwierzaki i zastanówmy się, czy naprawdę Sylwester bez fajerwerków nie zapewni nam szczęścia w Nowym Roku. NIE STRZELAM W SYLWESTRA!!!!!!!